Поточні умови

Червень по температурному режиму був нестійким: перша декада була прохолодною порівняно із нормою, а у другій та третій декадах відбулося підвищення середніх добових температур до 20-29° тепла. Опади у південній та центральній частині у першій половині місяця були сильними (за даними метеостанцій), на решті території області помірні. Так, за даними метеостанції Полтава добовий максимум опадів у першій декаді склав 31 мм, у другій – 35 мм. Проте, впродовж усього періоду вони носили локальний характер, місцями відмічалися сильні зливи з градом та шквалистим посиленням вітру. На початку третьої декади по області відмічали імлу. У нічні та ранкові години відмічалися роси та серпанки.

Середня місячна температура повітря склала 20.2-21.0° тепла, що  вище норми на 0.4-1.6º.

Максимальна температура повітря у третій декаді підвищувалася до 34-36º, на поверхні ґрунту — до 57-58° тепла.

Мінімальна температура повітря та поверхні грунту у першій декаді знижувалася до 7-9º тепла.

Місячна сума опадів склала 37-134 мм, що становить 54-191% місячної норми.

Середня відносна вологість повітря становила 66-72%, що в межах норми.

Середня місячна температура ґрунту на глибині 10 см склала 21-23º тепла. Із температурою ґрунту на глибині 10 см +25º і вище було 12-19 днів (відмічалися у другій половині місяця).

Вітер переважав помірний, в окремі дні першої декади його швидкість посилювалася до 15-17 м/с.

Прохолодна та дощова погода першої половини місяця була задовільною, проте спричиняла поширення хвороб та шкідників на ряді площ із сільськогосподарськими культурами. Через сильні дощі, місцями зливи з градом та шквалами відмічалося полягання посівів озимих та ранніх ярих зернових культур.

У другій половині місяця із встановленням високого температурного режиму відмічався інтенсивний ріст та розвиток у теплолюбних культур.

За рахунок опадів першої половини червня запаси продуктивної вологи у грунті на ряді площ були достатніми та оптимальними. У другій половині місяця за рахунок високого температурного режиму та відсутності опадів відбулося зниження запасів вологи у верхніх шарах грунту, проте під просапними культурами у метровому шарі станом на кінець місяця вони ще достатні.

Запаси продуктивної вологи (відбір зразків грунту 28.06.2021) на площах із озимою пшеницею у метровому шарі становили 90-136  мм, місцями – 28-32 мм. На площах із ярим ячменем у метровому шарі – 26-51 мм, місцями до 133 мм. На площах з соняшником,  кукурудзою та цукровим буряком у орному шарі – 14-28 мм, у метровому шарі грунту – 101-143 мм.

Сума ефективних температур повітря вище +5° наростаючим підсумком на кінець місяця становить 860-910°, при цьому в середньому за період 1986-2005 рр. відмічалося їх накопичення у сумі 855-925°, вище +10° — 470-500°, за період 1986-2005 рр. – 450-505°.

У озимої пшениці на початку місяця відмічалося масове колосіння та цвітіння, у другій половині місяця по всій території області відмічено настання молочної стиглості, у південних районах області відмічається початок воскової стиглості. Налив зерна проходив переважно за задовільних умов. У колосі  в середньому нараховується 30-45 зерен. Довжина колосу – 6-9 см. На 1м² налічується 500-1000 стебел з колосом. Стан посівів задовільний та добрий.

У ярого ячменю у першій декаді відбулося колосіння, у третій – масова молочна стиглість. Умови для наливу зерна були переважно задовільними. На 1м² налічується 400-690 стебел з колосом. Стан посівів задовільний, місцями добрий.

У кукурудзи впродовж періоду відбувалося листоутворення. Станом на кінець місяця у кукурудзи нараховується 11-15 листків. Густота задовільна. Висота рослин на кінець місяця 120-175 см. Стан задовільний та добрий.

У соняшника ранніх строків сівби та на площах із кращим вологозабезпеченням наприкінці другої декади відмічено появу суцвіть, на пізніших – наприкінці місяця. Висота рослин на кінець місяця становить 50-150 см.

У сої у першій половині періоду відбувалося листоутворення, у другій – поява бокових пагонів, на окремих площах наприкінці місяця відмічено початок цвітіння. Висота рослин до 30 см. Стан посівів задовільний та добрий.

У цукрового буряка відмічали листоутворення, початок росту коренеплоду, змикання рослин у рядках та закриття міжрядь. Стан задовільний.

У багаторічних трав (люцерна, еспарцет) — відростання після укосів, на насіннєвих посівах у другій половині червня відмічено цвітіння. Станом на кінець місяця розпочалося формування перших бобиків.

У картоплі на початку періоду відбулося утворення суцвіть, у середині місяця розпочалося цвітіння, а наприкінці відмічено його закінчення. Стан переважно добрий.