Лубни

Місто Лубни розташоване на правому березі мальовничої річки Сула-найдавніше з відомих міст Полтавщини. Місто засноване Великим князем Київським Володимиром Святославовичем у 988 р. на честь прийняття християнства як одна з фортець Посульської оборонної лінії для захисту східних кордонів Київської Русі від степових нападників.

Історія метеостанції Лубни бере свій початок у 80-х роках XIX ст. За архівними документами уряд царської Росії в 1882 р. прийняв спеціальні постанови згідно з якими було передбачено проведення метеорологічних спостереженнь у навчальних закладах- гімназіях та ліцеях.

У 1884 році при Лубенській чоловічій гімназії було відкрито метеорологічну станцію 3-го розряду. Втім для проведення  ширших досліджень і спостережень Лубенське повітове земство за участю генерала Ф.К.Величко (винахідника геліографа) і ,частково, на його кошти було розпочато будівництво потрібного приміщення.

1 серпня 1892 року у Лубнах було відкрито метеорологічну станцію 2-го розряду. Її очолив учитель фізики Лубенської гімназії Д.А. Кошлаков. Два рази на день станція направляла телеграми-повідомлення до Головної фізичної обсерваторії (Санкт-Петербург) і отримувала звідти відповідні інструкції.

У 1900 році було надруковано збірник «Наблюдения метеорологической станции Лубенской гимназии 1892-1902гг».

Протягом 1904 по 1910 рр. станція почала дослідження, пов’язані з впливом показників погоди на врожай сільськогосподарських культур.

З 1910-1913 рр. збільшено кількість дощомірних постів у Лубенському повіті. На них працювали добровольці- кореспонденти. З 1914 року розпочались спостереження за водним режимом річки Сула.

Під час Громадянської війни, у 1920 році, приміщення чоловічої гімназії повністю згоріло, було втрачено частину приладів. Частину врятованого майна начальник метеостанції Кузьменко О. Й. забрав до свого будинку і відновив спостереження протягом восьми років.

Спеціальним актом від 29 травня 1925 року Лубенський Комунальний відділ передав у використання метеорологічній станції приміщення будинку колишнього генерала Сарондо, який у часи революційних подій емігрував до Іспанії. Будинок було збудовано у 1905 році. Саме сюди у 1928 році було перенесено метеорологічну станцію, вулицю назвали  Метеорологічна, на якій вона знаходиться і донині.

Починаючи з 1932 р. на станції ведуться цілодобові спостереження, здійснюється метеорологічне обслуговування авіації, залізничного транспорту, сільського господарства.

Після звільнення нашого краю від німецько-фашистських окупантів розпочинається нова сторінка в історії метеостанції. У 1943 році вона набула статусу першого розряду. До програми роботи станції увійшло вивчення гідрологічного режиму лівобережних приток середнього Дніпра.

З 1948 року організовані кулепілотні спостереження за нижньою межею хмар, інструментальні спостереженням за вологістю ґрунту.

З 1959 року було збільшено кількість водомірних постів (22) , розташованих на річках Полтавської, Сумської, Харківської, Черкаської областей. Збільшилась кількість агрометеорологічних постів (до 26), які вели спостереження за опадами, атмосферними явищами. Колектив станції редагував і випускав Гідрологічні щорічники.

З 1970 року вся метеорологічна інформація, перфорування проводилися по телетайпу.

Наступний крок реорганізації відбувся у 1979 році.- гідрометеорологічну станцію переведено до розряду метеорологічних і підпорядковано Полтавському обласному центру з гідрометеорології. Гідрологічну групу переведено до Полтавського ЦГМ.

Метеорологічна інформація зі станції надходить до міжнародного обміну через  Всесвітню метеорологічну організацію (ВМО).

Координатний номер станції 500330, синоптичний індекс 33377.

Станція розташована на 50°00′58″ північної широти, 32°59′19″ східної довготи . Висота майданчика над рівнем моря-156м.

 

У 2005 році метеостанція Лубни отримала від ВМО похвальну грамоту.

З квітня 2008 року начальником станції призначено Галину Миколаївну Стовбун, яка очолює станцію донині, а почала працювати на метеостанції у 1977р. на посада техніка-метеоролога.

У 2008 р. на станції запрацював комп’ютер з програмним забезпеченням. Метеодані спостережень почали передавати до Харківського РЦГМ за допомогою стаціонарного модема. Створено та успішно використовуються електронні варіанти таблиць ТСГ-1, ТСГ-6. у жовтні 2016 року на станції підключено Інтернет.

Штат станції складається з 7 осіб. Метеорологічні та агрометеорологічні спостереження проводяться в повному обсязі згідно з річним планом роботи.

Для доведення інформації про стан погоди до організацій та населення працівники станції використовують засоби масової інформації.

 

Так крок за кроком створювалася історія метеостанції Лубни. Творили  її працівники, закохані в свою роботу. За ними стояли зміни і чергування роботи на метеомайданчику, у полі, на річках басейну Сули.

Нині увесь невеликий, але дружний колектив продовжує працювати, виконуючи роботу з високою якістю спостережень та інформації.

Станція має такі прилади:

  1. Ртутний барометр.
  2. Вимірювач атмосферного тиску БАР.
  3. Флюгер з важкою дошкою.
  4. Анеморумбометр М-63-М.
  5. Вимірювач  нижньої межі хмар ИВО-1М.
  6. Прилад для вимірювання видимості в дений час М-53-А
  7. Опадомір О-1.
  8. Плювіограф П-2.
  9. Прилад для вимірювання температури грунту на глибинах Боедер.
  10. Прилад для вимірювання радіації- дозіметр ДБГ-06Т.